DOLAR

18,6429$% 0.03

EURO

19,5318% 0.09

STERLİN

22,6312£% 0.02

GRAM ALTIN

1.062,07%0,08

ÇEYREK ALTIN

1.738,00%0,00

BİTCOİN

313703฿%-0.87375

a

KORONA BU KEZ GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR

Türkiye’de korona virüs vakaları tırmanışa geçti. Mayıs ayı sonunda 7 bin olan vaka sayısı, Temmuz ayının ikinci haftasında 226 bine yükseldi. Şu anda yapılan testlerin yüzde 40’ının pozitif sonuçlandığına dikkat çeken uzmanlar “Türkiye koşar adım gidiyor. Korona virüs, yoğun bir şekilde, gümbür gümbür geliyor. İnsanlar Covid olduğunu bilmeden, kendisini grip zannederek dışarda geziyor” uyarısında bulundu.

Hem aşı olup hem de hastalık geçiren kişilerin, korona virüse karşı yüzde 98 oranında korunuyor. Ancak aşı karşıtlarının büyük sorun yaşayacağı her seferinde belirtiliyor. Ayrıca yeni varyant, bulaşıcılığı ve öldürme oranı çok daha yüksek olduğu biliniyor.

DÜNYADA SON DURUM


Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, özellikle Avrupa ve Amerika’da çok hızlı bir yükselişe geçti. İtalya günlük 100 bin vaka bildirirken, İtalya’yı, Fransa, Almanya ve Amerika takip ediyor. Türkiye’de de Covid oranlarında ciddi bir artış yaşanıyor. Mayıs ayı sonu Haziran ayı başında haftalık 7 bin civarı olan hasta sayısı, Haziran ayı sonunda 57 bine, Temmuz’un ikinci haftası 226 bin 532’ye yükseldi.

Testlerin yüzde 40’ı pozitif


Şu an, son çıkan varyant olan Omicron’un alt varyantları hakim olmakla birlikte son varyantın çok fazla bulaşıcı olduğu biliniyor. Ölüm oranlarına bakıldığında geçtiğimiz dönemlerde yüzde 1 olan ölüm oranı, şu an binde 1’lere inmiş durumda. Ölüm oranlarının düşmesinde en büyük etken ise elbette aşı.

MASKE HAYATLARIMIZA GERİ Mİ DÖNÜYOR?

Maske ve mesafe kurallarını uzun süredir hayatlarımızdan çıkarsak da uzmanlar bu konuda tüm dünyanın bir yanılgı içerinde olduğu görüşünde. Covidi yok saymanın oldukça büyük bir yanlış olduğunun altını çizen uzmanlar maske, mesafe ve hijyeni kurallarının en kısa sürede yeniden uygulanması gerektiğini söylüyor. Ayrıca bu kuralların koronavirüs dışındaki diğer solunum sistemi ile geçebilecek tüm hastalıklar için için de önleyici olabileceği yönünde hemfikir görüşler hakim.

Türkiye koşar adım Covide gidiyor

Kış aylarında günlük 70-80 bin vakayı bulma ihtimalimiz çok yüksek. Vaka sayılarının diğer ülkelere göre düşük çıkmasının bir sebebi de şu an pandemi döneminde istenen tarama testlerinin istenmemesi olarak görülüyor.


Covidin yoğun bir şekilde ve gümbür gümbür geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Sakarya, “Özellikle aşı karşıtlarının Omicron’un yeni çıkan alt varyantlarıyla başları çok sorunlu olacak artık bundan korksunlar. Yapılan araştırmalar, şu an aşı olmayan hasta kesiminde hastaneye yatış oranlarının 7-7,5 kat, ölüm oranlarının ise 14 kat yüksek olduğunu gösteriyor. Sonbahar ayında tüm dünyada hakim varyant olarak karşımıza çıkacak olan varyant bu. Bulaşma ve ölüm oranları çok yüksek olarak geliyor. Aşı karşıtlarına kolay gelsin” ifadelerini kullandı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bu tim afet ve acil durumlarda hayat kurtaracak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0