DOLAR

18,6440$% 0.01

EURO

19,6447% -0.27

STERLİN

22,8636£% 0.13

GRAM ALTIN

1.075,61%0,37

ÇEYREK ALTIN

1.758,00%0,45

BİTCOİN

319721฿%-0.43712

a

AFAD sel uyarısı verdi: İçlerinde Sakarya da var!

AFAD Batı Karadeniz’de meydana gelen sel ve taşkınlar sebebiyle yeni bir uyarı yayınladı. Uyarıda Batı Karadeniz'de bu gece yarısına kadar devam etmesi beklenen sağanak yağış nedeniyle sel tehlikesinin devam ettiğinin altı çizildi. Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde oluşturulan acil müdahale ekiplerinden birinin de Sakarya'da bulunmasına karar verildi.

 Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Batı Karadeniz’de yaşanan ve yer yer devam eden sağanak sonrası bölgede meydana gelebilecek doğal afetlere karşı önlemleri arttırdı.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Batı Karadeniz’de halen yerel kuvvetli olarak devam eden sağanak yağışların; Pazar gece saatlerinden itibaren etkisini artırarak, 27 Haziran Pazartesi günü 23.59’a kadar, Batı Karadeniz genelinde çok kuvvetli, Karabük, Zonguldak, Düzce ve Kastamonu çevreleri ile Sinop’un iç ve batısında yer yer şiddetli, Bartın çevreleri, Kastamonu’nun kuzeyi, Karabük’ün kuzey ve batısı, Sinop’un batısı, Zonguldak’ın iç kesimleri ile Düzce’nin batısında yer yer aşırı olacağı öğrenildi. AFAD, bu yağışların sonucunda meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu.


Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde; Arama ve Kurtarma, Sağlık, İletişim, Enerji, Nakliye, Tahliye, Yerleştirme, Güvenlik ve Trafik, Beslenme, Barınma, Ulaşım ve Altyapı, Teknik Destek ve İkmal, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Satın Alma ve Kaynak Yönetimi grupları ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği’nden görevlendirilen birer temsilci AFAD Merkezi’nde toplanarak, çalışmalara başladı.

Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Karabük, Kastamonu, Samsun, Sakarya, Sinop ve Zonguldak’ta İl AFAD Merkezleri, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, ilgili afet gruplarının katılımı ile toplandı.


Kastamonu’da yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı 317 personel ile 233 araç görev yapıyor. Çalışmalara destek vermek amacıyla Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Malatya, Kahramanmaraş, Denizli, Isparta, Elazığ ve Samsun illerinden 77 arama kurtarma personeli ile 19 araç, 6 bot görevlendirildi. Çalışmalara destek vermek için farklı illerden iş makinaları görevlendirildi. Bölgeye 1 adet mobil koordinasyon tırı ile iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesi amacıyla 1 adet mobil baz istasyonu sevk edildi. Gaziantep ve Giresun’dan İnebolu’da kullanılmak üzere küçük iş makineleri sevk edildi. Bir Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekibi İnebolu’da görevlendirildi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Emniyet ekiplerinden özel gereksinimli gence doğum günü süprizi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0